newsletter

VOO VOO / Michał Jacaszek / Robert Kuśmirowski

 

7 grudnia 2017, godz. 19.00, sala im. L. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

 

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ lub online do wyczerpania miejsc na widowni –  kasa czynna w dni powszednie w godzinach 8.00-20.00, w soboty i niedziele w godzinach 15.00-20.00.

 

 

Wieczór muzyczno-wizualny jest kolejnym wydarzeniem projektu Antonisz. Interpretacje, w ramach którego przypominamy jednego z najbardziej oryginalnych twórców filmów animowanych w historii. Urodzony w Nowym Sączu Julian Antonisz (właść. Antoniszczak) był nie tylko filmowcem, ale też wynalazcą, muzykiem i kompozytorem. Muzyka była więc niezwykle ważnym elementem jego twórczości. Podczas wieczoru pojawi się sporo elementów wyjątkowych, stworzonych specjalnie na tę okazję.

 

Główną gwiazdą wieczoru będzie również pochodzący z Nowego Sącza Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo, będący jedną z najciekawszych polskich formacji rockowych. Muzyka rockowa stanowi dla nich jedynie ramę eklektycznych, międzygatunkowych poszukiwań. Waglewski ceni twórczość Antonisza, która w latach siedemdziesiątych miała dla niego spore znaczenie. Bardzo istotne było także zetknięcie z psychodeliczną grupą bigbeatową Zdrój Jana, której liderem był młodszy brat Juliana, Ryszard Antoniszczak. Nazwę zespołu „odziedziczył" po kabarecie literackim kierowanym przez starszego brata. Waglewskiego z Antoniszem łączy też zamiłowanie do groteski, ironii i zabaw językowych

 

Voo Voo zaprezentują w całości materiał ze swojej najnowszej płyty 7, przygotują także specjalny unikatowy fragment poświęcony twórczości Juliana Antonisza.

 

Zanim Wojciech Waglewski i jego zespół pojawią się na scenie, zobaczymy performance audiowizualny, w którym sztuka będzie się mieszać z muzyką. Jego głównym autorem będzie Michał Jacaszek, znakomity twórca muzyki elektroakustycznej. Jacaszek tworzy zarówno muzykę autonomiczną jak i ilustracyjną. Jest autorem m.in. oprawy dźwiękowej filmu Sala samobójców Jana Komasy (2011), a płyta Treny (2008) otworzyła mu drogę do kariery międzynarodowej. W swojej twórczości odwołuje się często do brzmień klasycznych (w ostatnich latach zwłaszcza do muzyki sakralnej), łącząc je z elektronicznym przetworzeniem i ambientową aurą. W 2017 roku nagrał płytę Kwiaty inspirowaną poezją Roberta Herricka oraz - z towarzyszeniem Tomasza Budzyńskiego - Legendę, będącą oryginalnym i odważnym przetworzeniem kultowej płyty zespołu Armia.

 

Podczas występu w MCK SOKÓŁ Jacaszkowi towarzyszyć będzie wybitny artysta współczesny Robert Kuśmirowski, którego twórczość można oglądać w ramach wystawy Antonisz. Interpretacje. Twórcy niejako kontynuować będą performance, rozpoczęty podczas wernisażu wystawy w BWA SOKÓŁ, a podczas którego „ożywiali" dźwiękowo stworzone przez Kuśmirowskiego maszyny. Owe maszyny, tajemnicze niby-intstrumenty z przeszłości, tworzone były jako hołd dla wyobraźni Juliana Antonisza. Występ Jacaszek/Kuśmirowski jest pierwszą tego typu współpracą obu twórców.

 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.