newsletter

Re: public


Epizod 1:  Abszeron / Azerbejdżan

Kuratorka projektu: Anna Smolak
Współpraca kuratorska: Magdalena Kownacka, Sabina Shikhlinskaya
Uczestnicy:  Elnur Babayev (AZ), Chingiz Babayev (AZ), Magdalena Kownacka (PL), Barbara Maroń (PL), Sabina Shikhlinskaya (PL), Anna Smolak (PL), Magdalena Ziółkowska (PL) oraz goście.

 

 

 

Re: public to cykl zdarzeń z udziałem praktyków sztuki z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, który podejmuje próbę interpretacji przestrzeni publicznej jako miejsca spotkania, zbiorowego doświadczania i przestrzeni wypowiedzi, a także sposobów jej kształtowania i użytkowania w relacji do zachodzących w poszczególnych krajach przemian ustrojowych.
Epizod pierwszy: Abszeron (Azerbejdżan) powołuje do istnienia przestrzeń społeczną, w której spotkają się doświadczenia artystyczne różnych pokoleń twórców polskich i azerskich.  Punktem odniesienia będą praktyki grupy artystycznej Labirynt, aktywnej w Azerbejdżanie od lat 80., której uczestnicy poszukiwali formuły dla eksperymentalnych form wypowiedzi artystycznej poza strukturami instytucjonalnymi i ośrodkami miejskimi. Wykorzystując nieczynne sanatoria i opuszczone poindustrialne tereny artyści Labiryntu podróżowali w latach 90. po półwyspie Abszeron,  a podejmowane przez  nich działania były nie tylko śladem pozostawionym w krajobrazie, ale też stały się tymczasową formą życia.
Re: public  – Abszeron wychodzi od idei doświadczenia wspólnotowego i przenosi je w nowe konteksty i konfiguracje.  Proponuje grupowe przemieszczanie się jako narzędzie uczenia się i zapamiętywania, a także  sposób na „chwilową przynależność”.  Podczas tygodniowego pobytu na półwyspie artyści i kuratorzy z Polski i Azerbejdżanu będą wspólnie zastanawiać się nad mechanizmami kształtowania się tożsamości zbiorowych pokoleń, które doświadczało transformacji na różnych jej etapach i w różnych konstelacjach geograficznych, oraz czy strategie artystyczne zwracające się w stronę doświadczenia emocjonalnego, pamięci i wyobraźni, mogą stanowić alternatywę dla polityczno-ekonomicznych uwarunkowań współczesnego życia.

 

 

Organizator:

 

   

Partnerzy projektu:

          

 

 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.