newsletter

Spotkanie z Bahar Behbahani


Środa, 17 grudnia, godz. 18.00
Watchers Watching (Obserwujący obserwatorzy). Spotkanie z Bahar Behbahani

Galeria BWA SOKÓŁ serdecznie zaprasza  na spotkanie z irańską artystką Bahar Behbahani. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmów wideo artystki.
Prowadzenie: Karol Szafraniec

Spotkanie jest wprowadzeniem do twórczości Bahar Behbahani i ma związek z planowaną wystawą artystki w galerii BWA SOKÓŁ.

W swoich  pracach Bahar Behbahani  podejmuje wątki związane z pamięcią i utratą, które zakorzenione są w jej własnym doświadczeniu przemieszczenia i tęsknoty. Jak pisze o sobie: Zaczęło się w bardzo prosty sposób... Urodziłam się wiosną 1973 roku, w mieście Teheran. Miałam 6 lat, gdy zauważyłam ludzi; wypełniali ulice krzycząc z zaciśniętymi w powietrzu pięściami. Kiedy miałam 7 lat, wybuchła rewolucja ludowa. Podczas nocnych bombardowań, w piwnicy naszego pięknego domu, uczyłam się sensu życia. Miałam 10 lat; pośród gruzów domu moich sąsiadów, śmierć brata mojej najlepszej przyjaciółki i ciągły strach przed utratą dachu nad głową. Jednocześnie urodziła się moja młodsza siostra, a wraz z nią przyszło szczęście. Tak więc we wczesnym wieku dowiedziałam się o sprzecznościach istnienia.
W poetyckich filmach wideo Behbahani kwestionuje współczesną kulturę konfrontując ze sobą malarskie obrazy, które odnoszą się do historycznych i obecnych,  społecznych i politycznych, uwarunkowań współczesnego świata.  

Bahar Behbahani ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Teheranie. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Prace Bahar Behabahani były pokazywane m.in. na 18 Biennale w Sydney, Australia; Sharjah Biennial 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie; Queens Museum, Nowy Jork; The Eli and Edythe Broad Art Museum, Michigan;  MACRO Muzeum Sztuki Współczesnej, Włochy; Mimara Museum, Chorwacja; The Tribeca Film Festival, Nowy Jork; Asia Art Biennial, Bangladesh.
Bahar Behbahani jest stypendystką Pollock Krasner Foundation (Art Omi International Artists Residency, 2013) oraz Art and Culture Network Program Grant, Open Society Institute, Budapeszt (2011).
Jej prace znajdują się w kolekcjach Queensland Museum, Australia; Sharjah Art Foundation,
UAE; oraz Columbia Hospital, Nowy Jork; a także w licznych kolekcjach prywatnych.

Wybrane filmy Bahar Behbahani będzie można zobaczyć również w Krakowie w Kinie Mikro na specjalnym, kameralnym pokazie, który odbędzie się 23 grudnia o godz. 20.00

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmów wideo artystki.

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.