newsletter

Wystawa prac Andrzeja Szarka

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ zaprasza na wernisaż wystawy prac Andrzeja Szarka, który rozpocznie sie 28 listopada br. o godz. 18:00. Wystawa trwać będzie do 11 stycznia 2015 roku.

Andrzej Szarek
Urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980-1985 studiował  na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „...kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000-2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

 

„(…) Dla odbiorcy artysta jest filozofem, poetą i nauczycielem w jednej osobie. Jak pisał Joan Miró „Dzieło zapładnia odbiorcę”, taka jest też przewodnia myśl każdego artysty i w swojej naiwności wierzę w to głęboko.
Wróciłem do swojego miasta, miasteczka, bo tu był brzeg mojego oceanu, bo tu czekają na informacje ze świata sztuki ludzie, którzy z ufnością wysłuchują moich opowieści, które prawie zawsze zaczynają się od słów: za górami za lasami...
Jestem stąd, jestem podobny do tych ludzi i z pewną dozą zaufania, że mnie nie odrzucą, mogłem przystąpić do uprawy tej ziemi. (…)
(…) Dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych dał mi upoważnienie do czynienia zmian nie za wszelką cenę, ale w granicach kultury. Więc z całą odpowiedzialnością za tych, którzy stanęli na mojej drodze, czyniłem te zmiany. Jeśli nawet nie obudziłem w kimś talentu, to przynajmniej udało mi się pobudzić w nim potrzebę poznawania świata, a przez to jego samego. Dzisiaj widzę, że stajemy się zespołem naczyń połączonych. Dajemy siebie ludziom po to, aby nasza przyszłość nie była samotnością w świecie totalnej konsumpcji. Może pozostawienie odrobiny naiwności w sobie jest naturalnym odruchem ratunku. Patrząc wstecz, widzę jak z ufnością zatrzymywałem się przy stojących na drodze mistrzach, skromnych najczęściej i pozytywnie patrzących, którzy umieli słuchać młodych nieopierzonych i tolerować ich nierealne pomysły. Na zbuntowanych zawsze czekała gorąca herbata. Wcześnie zrozumiałem, że owo podróżowanie ma początek i kontynuację w człowieku. (…)
(..) Mam nadzieję, że to, co czynię w świecie sztuki i kultury nie szkodzi, a wątpliwości, które mnie dopadają coraz częściej, są moim wewnętrznym tylko sporem.
Oglądam się za siebie i widzę, jaki byłem kiedyś młody...”.

fragmenty z tekstu Andrzeja Szarka „Za górami za lasami…” zamieszczonego w katalogu wystawy, „Andrzej Szarek, rzeźba”, 2014, wydawca MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu


 

Żądło, 1992 r. wymiary. 700x120 technika własna

 

 


Piesek Pana Boga, 2009r,brąz, 30x60x500

 

 
DOM, 200x200x100, 2003 r.

 

 


 
 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.