newsletter

29.08 - 21.09.2014: SZKOŁA Z KLUŻ - WYSTAWA MALARSTWA I RYSUNKU

Kurator: Calin Stegerean


„Szkoła z Kluż” (rumuńskie Cluj) to termin, który zrodził się w prasie rumuńskiej i międzynarodowej, oznaczający podwójny fenomen: międzynarodowe, bezprecedensowe uznanie dla grupy młodych artystów-malarzy, którzy studiowali sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa w Kluż w ostatnim dziesięcioleciu oraz ogromny wkład artystyczno-pedagogiczny tejże uczelni w edukację artystyczną zarówno w Rumunii, jak i na świecie. Obecność artystów z Kluż na najważniejszych wystawach, w muzeach i galeriach na całym świecie, takich, jak: Centrum Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, SFMOMA w San Francisco, Biennale w Wenecji, Haunch of Venison, Wilkinson Gallery, etc., podsyciła zainteresowanie środowisk artystycznych, kolekcjonerów, mediów i zaowocowała uznaniem Kluż jako przestrzeni kulturowej o decydującym znaczeniu dla kształtu międzynarodowej sztuki współczesnej. 

Artyści z Kluż wyróżnieni zostali w prestiżowym wydawnictwie Cities of the Future: 21st-Century Avant-Gardes, prezentującym - poprzez sylwetki ośmiu artystów – awangardowych reprezentantów konkretnych dwunastu miast, którzy zajmują się sztuką eksperymentalną i pracują z zaangażowaniem w swoich lokalnych środowiskach, dwanaście różnych awangard, które pojawiły się na świecie w ostatnich dziesięcioleciach.
Termin „Szkoła z Kluż” („The Art School of Cluj”) został wprowadzony przez Giancarlo Politi, redaktora Flash Art Magazine, gdy podczas Praskiego Biennale zauważył charakterystyczne cechy malarstwa młodych artystów pochodzących z Kluż-Napoka (Cluj-Napoca). W pracach malarzy z Kluż widoczne jest zainteresowanie malarstwem figuratywnym, a wystawa zaprezentuje obrazy nawiązujące do tego stylu z kolekcji Muzeum Sztuki w Kluż oraz kolekcji prywatnych. Na wystawie zostaną pokazane dzieła najbardziej rozpoznawalnych artystów: Abódi Nagy Béla, Petre Abrudan, Ioana Antoniu, Gheorghi Apostu, Marius Bercea, Catul Bogdan, Teodor Botiş, Victor Ciato, Radu Comşa, Adriana Elian, Petru Feier, Radu Fulger, Adrian Ghenie, Teodor Harşia, Kőmives Andor, Nicolae Maniu, Florin Maxa, Miklossy Gábor, Mohi Sándor, Ciprian Mureşan, Ioan Aurel Mureşan, Radu Pulbere, Şerban Savu, Ioan Sbârciu, Paul Sima, Radu Şerban, Tóth László, Mircea Vremir.

Region Kluż - Napoka ma określony kształt kulturowy, oparty na przenikaniu rumuńskiej i węgierskiej kultury ludowej oraz na tym, że jest po stolicy - Bukareszcie - drugim, co do ważności miastem, z dużą liczbą artystów, instytucji kultury, wydarzeń i odbiorców dzieł sztuki. Muzeum Sztuki w Kluż zostało założone w 1951 roku i posiada cenne zbiory sztuki rumuńskiej i śiwatowej (obrazy, rzeźby, grafiki i rzemiosło artystyczne) od XVII wieku aż do współczesności.

 

 

 

 


Radu Fulger, Zespół Wydziału Malarstwa/The Painting Team, 1965, olej/oil, 100x90,7 cm

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.