newsletter

21.06.2014: ART NIGHT 2014


21 czerwca od godziny 18.00 do 1.00 „odkrywamy Amerykę”. Trzy mocne nazwiska,. Trzy wizje artystyczne. Trzy różne klimaty w sądeckim klimacie umiarkowanym: Warhol, Hopper, Pollock. Hopperowskie „skrawki życia” w kinie i miasto Warhola w obiektywie. Czytelnia na tarasie sztuki. Kilka prezentacji. Popartowski miks wizualny na warsztatach „Sos Warhola”. Równoległy wątek to sama wystawa. „Zimne, ciepłe i nieludzkie”, czyli narracja o miejscu w którym działamy. Jego temperaturze i  zapachu. Odgłosach, odbiciach i powidokach. Bo nieludzkie też żyje. I patrzy... Co z tego wyniknie pokaże sesja fotografii otworkowej. Nie zabraknie koncertu - elektro pop w wykonaniu Rubber Dots.PROGRAM (wstęp na wszystkie wydarzenia wolny):godz.  18.00  - dziedziniec galerii BWA SOKÓŁ
Sos Warhola to warsztaty malowania na torbach, inspirowane najpopularniejszymi motywami pop artu. Fragmenty znanych prac zostaną przekształcone w szablony, z których warsztatowicze stworzą własny miks wizualny, nanosząc go na płótno.

Prowadzenie: Dominika Jarmolińska

 


Andy Warhol, Marilyn, 1967
Collection of The Andy Warhol Museum, Pittsburgh
© 2012 The Andy Warhol
Foundation for the Visual Arts,
Inc. Artists Rights Society (ARS), New Yorkgodz. 18.30 -  recepcja  Galerii BWA SOKÓŁ
Sesja fotografii otworkowej
Uczestnicy akcji wykonają autoportret za pomocą aparatów Camera Obscura, skonstruowanych przez Bogdana Kiwaka. Dodatkową atrakcją będzie instalacja składająca się z kamer otworkowych rejestrujących przestrzeń galeryjną.

Prowadzenie: Bogdan Kiwak


 

godz. 19.00 -  sala multimedialna Galerii BWA SOKÓŁ

projekcja filmu „Shirley –wizje rzeczywistości”
(Shirley – Visions of Reality) Austria 2013, 93’
reż. Gustav Deutsch
Wprowadzenie: Karol Szafraniec

Prawdopodobnie nie ma drugiego malarza, który tak bardzo wpłynął na nasze wyobrażenie
o Ameryce lat 40. i 50. jak Edward Hopper. Jego pełne melancholii i samotności obrazy inspirowały rozmaitych artystów ze wszystkich dziedzin sztuki, wykraczając daleko poza USA. Austriacki artysta multimedialny Gustav Deutsch, próbuje w swoim filmie połączyć obrazy amerykańskiego malarza, niejako ożywić je na ekranie, tworząc fikcyjną bohaterkę, która miałaby je spajać, jednocześnie snując opowieść, z której wyłania się obraz Ameryki i Amerykanów czasów Hoppera. Nie pierwszy to taki eksperyment w dziejach kina, ale z pewnością wart zobaczenia. Choćby po to, by przekonać się, na ile wprawione w ruch malarstwo, jest w stanie sprawdzić się w kinie.
Kadr z filmu Shirley – wizje rzeczywistości, 
reż. Gustav Deutschgodz. 20.00-24.00 - dach Galerii BWA SOKÓŁ(III piętro)

Dachowanie ze sztuką….
Projekcja filmu dokumentalnego „Nowojorska ulica w obiektywie”
(Everybody Street) USA 2013, 83’
reż. Cheryl Dunn

Nowy Jork – miasto mityczne, niezwykłe i wszechogarniające. Stolica amerykańskiej sztuki. Wszelakiej – także tej ulicznej. Archetypiczny wizerunek nowojorskich ulic w dużym stopniu kreowany jest przez fotografów, którzy stali się kronikarzami poczynań muzyków, skaterów, graficiarzy, rozmaitych ulicznych artystów, ale też gangsterów, bezdomnych czy narkomanów. Artyści tacy jak: Bruce Davidson, Joel Meyerowitz i Bruce Gilden, ukształtowali nasze wyobrażenie o ulicach „Wielkiego Jabłka”, inspirując filmowców (Spike’a Lee, Jima Jarmuscha), pisarzy (Paul Auster) i innych twórców. Cheryl Dunn – historyczka sztuki, artystka i fotografka, postanowiła w swoim debiutanckim dokumencie przyjrzeć się im bliżej. „Nowojorska ulica w obiektywie” to fascynująca próba pokazania ich warsztatu, przeżyć i inspiracji, a zarazem hołd dla pełnych gwałtownych sprzeczności, ale zawsze tętniących życiem ulic Nowego Jorku.
Kadr z filmu „Nowojorska ulica w obiektywie”,
reż. Cheryl Dunngodz. 21.30 - scena plenerowa na dziedzińcu

koncert zespołu RUBBER DOTS

Elektroniczny duet założony w 2010 roku przez Anię Iwanek i Stefana Głowackiego. W ciągu trzech lat istnienia wydali płytę długogrająca („Rubber dots” 2011) i dwie epki („LowTek” oraz „...---” 2013). Grali na największych festiwalach w Polsce (Selector, Coke Live, NoBorder, Spring Break), wspólne koncerty z Crystal Fighters (Warszawa – Stodoła, Kraków – Studio) oraz Karin Park.
Od czasu wydania swojej ostatniej epki, duet zamknął się w studio, mocno koncentrując uwagę na tworzeniu materiału redefiniującego ich dotychczasową twórczość. Praca zaowocowała ukończeniem spójnego albumu, zawierającego mroczne, niepokojące i nostalgiczne kompozycje. W progresywnych utworach udało się zachować ruch - dzięki nierównym bitom, przesterom i brudnemu elektronicznemu brzmieniu. Zespół rezygnuje z piosenkowego schematu czego dowodem jest najnowszy singiel – BACKEMO, celowo pozbawiony treści w warstwie tekstowej.
Słowa w pozostałych numerach inspirowane są poezją futurystyczną, obrazami manierystycznymi, oraz okresem wielkiej emigracji i historiozoficzną spuścizną hotelu Lambert.

 

Rubber Dots, fot. Damian Christidis 
Ponadto:

  • „Taras sztuki”- czytelnia z albumami i książkami o sztuce (taras II piętra Galerii BWA SOKÓŁ)
  • zwiedzanie aktualnej wystawy „ Zimne, ciepłe i nieludzkie”, przewodnik: Ewa Rams
  • Edward Hopper, Jackson Pollock i Andy Warhol „od kuchni” – prezentacje związane z twórczością trzech najważniejszych artystów amerykańskich (sala edukacyjna Galerii BWA SOKÓŁ II piętro). Przygotowanie: Karol Szafraniec

 


 

W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych:

 

  • koncert zespołu RUBBER DOTS odbędzie się w sali multimedialnej
  • warsztaty plastyczne w przestrzeniach Galerii BWA
  • dachowanie przeniesione zostanie do Klubu Sztuki (I piętro Galerii BWA)
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oddział Galeria Marii Ritter
Rynek 2, tel. 18 443 78 37, www.muzeum.sacz.pl

godz. 17.00 - 23.00 Nocna wizyta w Domu Ritterów
Wystawa prac sądeckiej malarki Marii Ritter.

godz. 20.00 „Z płytoteki Maryana”
Wieczór poświęcony osobie, twórczości i ulubionej muzyce Maryana (Pinchas Burstein), artysty malarza urodzonego w Nowym Sączu.

 


fot. Bernard Gotfryd

 

Nowosądecka Mała Galeria
ul. Jagiellońska 35, tel.: 18 443-55-63, www.malagaleria.pl

18:00 Wernisaż rzeźby Macieja Aleksandrowicza
19:00 "Jak zostać mistrzem" - wykład dr Dariusza Jurusia
21:00 Akcja artystyczna na plantach

 

 


 

 

 

 

 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.