newsletter

16.05 - 30.06.2014: ZIMNE, CIEPŁE I NIELUDZKIE


Artyści:
Tomek Baran, Łukasz Jastrubczak, Jacek Kołodziejski, grupa Opcja, Łukasz Prus-Niewiadomski, Michał Smandek, Łukasz Trzciński

Kurator: Łukasz Białkowski

Wystawa Zimne, ciepłe i nieludzkie to kilka wypowiedzi o tym, co w przestrzeniach galeryjnych ignorowane. O ich temperaturze, zapachu, przypadkowo rozlegających się dźwiękach, milczącej obecności osób, które pilnują wystaw, i kilku innych zjawiskach.

Funkcjonujące w BWA SOKÓŁ prace mają zadanie uwypuklać  niekończące się gry artystów i kuratorów z przestrzenią oraz wszystkimi jej przypadłościami. Celem tych gier jest zazwyczaj próba odwrócenia uwagi lub ukrycia tych aspektów wystaw, których nie da się kontrolować. A jest to całkiem spory zbiór bardzo nieludzkich czynników:  kurzu, lamp, grzejników, wywietrzników, zacieków, mikrobów, skrzętnie zasłoniętego sprzętu multimedialnego, odbić na szybach, tego, co widać za oknem itp. Jednak zaznaczmy, że wystawa nie podejmuje krytyki instytucjonalnej, ani nie jest eksperymentem. Byłoby to zbyt ludzkie.

Chodzi jedynie o to, by uwzględnić, a może nawet uznać, prawo chłodnych ścian, niedoświetlonych zakamarków i tabliczek ewakuacyjnych, by również współtworzyły wystawę. Do tego typu praktyk szczególnie nadaje się przestrzeń BWA SOKÓŁ z jej betonowymi ścianami niespodziewanie przeplatanymi piaskowcem, olbrzymimi oknami, tarasem, z którego rozciąga się panorama na nowosądecką starówkę. Te wszystkie nieludzkie i ludzkie – prace artystów, działania zespołu galerii i jej historia – stworzą na półtora miesiąca żywy konglomerat.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy więc podziękować wszystkiemu i wszystkim, w tym m. in. ptakom za oknem, owadom (żywym i martwym), światłu słonecznemu, falom dźwiękowym oraz osobom – ludzkim i nieludzkim – które do powstania wystawy się przyczyniły.


Łukasz Białkowski
Jacek Kołodziejski, fotografia z serii Pani z galerii, 2014

Grupa Opcja, Przestrzenna wizualizacja fali dźwiękowej, 2012, instalacja ©StudioFILMLOVE

Tomek Baran, bez tytułu, 2014, emalia na płótnie


Patronat medialny:


 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.