newsletter

29.11 - 29.12.2013: PREFERUJĘ BARDZIEJ ZRZUTĘ NIŻ KULTURĘ

Kurator: Dawid Radziszewski


W dniu wernisażu będzie miało miejsce spotkanie z Adamem Rzepeckim, Andrzejem Świetlikiem, Dominikiem Kuryłkiem (autorem jednego z tekstów publikowanych w katalogu), moderatorem rozmowy będzie Dawid Radziszewski.


Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę
to wystawa skoncentrowana wokół twórczości Adama Rzepeckiego z lat 1978 - 1989. Wystawa lokuje prace artysty w szerszym kontekście sztuki lat 80. Znajdą się na niej prace zarówno Adama Rzepeckiego, jak też jego przyjaciół z tamtego okresu  (Jacka Kryszkowskiego, Łodzi Kaliskiej, Zbigniewa Libery i Grzegorza Zygiera). Twórczość Adama Rzepeckiego będzie więc traktowana jako oś, wokół której zostanie skonstruowana narracja dotycząca sztuki politycznej lat 80 oraz jej wpływu na zjawiska artystyczne w Polsce po 1989 roku.

Adam Rzepecki należy do grona najciekawszych artystów lat 80. Był członkiem grupy Łódź Kaliska – jednej z najważniejszych formacji artystycznych tego okresu. Wydaję się jednak, że jego twórczość wyraża się najpełniej w indywidualnych wystąpieniach. Zaliczał się do szczególnego grona artystów, którzy kontestowali zarówno władzę jak i konwencjonalne formy sprzeciwu wobec niej. Jego działalność z czasów schyłkowego PRL-u przenika utopijna wiara w wolność artysty, nawet wobec niesprzyjających warunków politycznych i społecznych.

Projekt z jednej strony przypomina prace tego wybitnego artysty, z drugiej opowiada o całej dekadzie – pełnej paradoksów i coraz trudniejszej do zrozumienia z dzisiejszej perspektywy. Jest on również próbą oddania głosu uczestnikom tych wydarzeń, których relacje znacznie się różnią od wizji współczesnych kuratorów czy historyków sztuki.

W ramach projektu powstanie obszerny katalog z dokumentacją prac Adama Rzepckiego z lat 1978 - 1989.


 

 

 

Adam Rzepecki, Z gwizdkiem (z serii Sztuka męska i inna), 1980, materiały prasowe BWA SOKÓŁ


Portret Adama Rzepeckiego, lata 80., materiały prasowe BWA SOKÓŁ


Współfinansowanie wystawy: 
Patronat medialny :

 

 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.